Akwarium

11.08.2010
autor:  Marcin Kubalka
kategoria:  Akwarium


Dekoracje

Przy komponowaniu wystroju akwarium wykorzystać można skały, korzenie oraz różnego rodzaju komercyjne dekoracje akwarystyczne wykonane z gliny, plastiku lub żywicy epoksydowej. Planując układ i rodzaj dekoracji musimy wziąć pod uwagę gatunek ryb, jakie będą mieszkały w naszym zbiorniku. Niektóre ryby mają specyficzne upodobania w tym względzie. Dobrym zwyczajem jest taki dobór wystroju, który naśladuje naturalne środowisko danej ryby. Wybierając kamienie należy kierować się podobnymi zasadami, odnośnie rodzaju skały, co przy wyborze podłoża. Korzenie mogą pochodzić ze sklepu zoologicznego bądź też możemy pozyskać je sami. W tym drugim wypadku powinno to być drewno liściaste, bez kory. Przed umieszczeniem korzenia w akwarium należy go wygotować i moczyć w wodzie tak długo, aż przestanie ją barwić. Użycie gotowych, oferowanych w handlu, dekoracji i sztucznych roślin jest jak najbardziej dozwolone pod warunkiem, że są przeznaczone specjalnie do akwariów. W przeciwnym razie mogą wydzielać do wody substancje szkodliwe dla ryb.

Tło

Poza przypadkami kiedy specjalnie przygotowane tła strukturalne pełnią funkcję filtracyjną, tło jest elementem typowo dekoracyjnym, który ma mały wpływ na samopoczucie ryb. W handlu występują tła wewnętrzne imitujące brzeg rzeki bądź skały, jak również fototapety naklejane na szybę akwarium. Dokonując wyboru tła musimy pamiętać, że tła strukturalne, montowane wewnątrz zbiornika zabierają część jego powierzchni. Stąd nie są one wskazane przy małych litrażach. Również kiedy dno akwarium jest wąskie, zastosowanie tła trójwymiarowego nie jest korzystne ze względów estetycznych. Warto wspomnieć w tym miejscu, że bardzo dobrym pomysłem na tło, we wszystkich akwariach, jest oklejenie tyłu i boków czarną, matową folią stosowaną w produkcji banerów reklamowych. Zabieg taki powoduje, iż akwarium wydaje się „głębsze” niż jest w rzeczywistości. Dodatkowo jednolite, czarne tło powoduje uwypuklenie barw ryb na zasadzie kontrastu.

Wybierając podłoże, tło i dekoracje powinniśmy dążyć do tego, aby współgrały ze sobą i były „przyjazne” dla ryb. Nieocenioną pomoc przy komponowaniu wystroju własnego akwarium niosą zbiorniki innych akwarystów. Przeglądając zdjęcia w Internecie, orientujemy się co nam wizualnie odpowiada, bez konieczności próbnego konstruowania podobnego wystroju u siebie.


//1 1 2
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 1.0 (1 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu