Akwarium

11.08.2010
autor:  Marcin Kubalka
kategoria:  Akwarium

Akwarium w mieszkaniu pełni najczęściej rolę dekoracyjną. Oprócz ryb, roślin i odpowiedniego oświetlenia, na walory dekoracyjne zbiornika wpływ ma zastosowane podłoże i dekoracje.

Decydując się na utrzymanie pewnych gatunków ryb, jesteśmy zmuszeni do zastosowania preferowanego przez nie podłoża i wystroju. Podobnie jak w wypadku innych aspektów urządzania akwarium, tak i dobierając podłoże oraz dekoracje musimy pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

Podłoże

Wybierając materiał na pokrycie dna do wyboru mamy piasek, żwir oraz podłoże dla roślin akwariowych. Piasek zalecany jest dla ryb kopiących, bądź poszukujących jedzenia w podłożu (pielęgnice z j. Malawi, złote rybki). Jego wadą jest możliwość tworzenia się, szczególnie  przy grubszej warstwie, tzw. „stref beztlenowych” mogących uwalniać do wody szkodliwe substancje. Inną wadą piasku, jako podłoża, jest sprzyjanie gniciu korzeni roślin akwariowych oraz możliwość zasysania go, wraz z wodą, przy odmulaniu dna. Korzystne jest natomiast to, że piasek, w przeciwieństwie do żwiru, nie gromadzi zanieczyszczeń, co korzystnie wpływa na filtracje mechaniczną i klarowność wody.

Żwir, szczególnie o większych ziarnach, sprzyja zatrzymywaniu odchodów w podłożu. Jego zaletą jest łatwiejsze odmulanie dna oraz możliwość montażu filtra podżwirowego. Podłoże dla roślin akwariowych stosuje się pod wierzchnią warstwą ze żwiru lub piasku. Jest ono wskazane przy hodowli roślin o wysokich wymaganiach. Wybierając piach lub żwir nie musimy ograniczać się do oferty sklepów zoologicznych. Równie dobry materiał pozyskamy ze żwirowni, marketu budowlanego bądź składu kamieniarskiego. Oprócz zwykłego piasku i żwiru kwarcowego możemy zastosować grys z różnego rodzaju skał. Do skał niezmieniających parametrów wody należą serpentynit, bazalt, łupek oraz granit. Do wystroju akwarium z rybami preferującymi wodę zasadową dodatkowo możemy wykorzystać marmury i dolomity. Granulacja podłoża nie powinna być mniejsza niż 0,5 mm, ze względu na możliwość tworzenia mechanicznego zmętnienia wody.  Niezależnie od wyboru podłoża, przed  zastosowaniem należy je płukać tak długo, aż używana w tym celu woda będzie całkowicie klarowna. Grubość podłoża zależy od rodzaju utrzymywanych ryb i roślin. Można przyjąć, że warstwa 2-3 cm. jest wystarczająca w większości przypadków.


1 2 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 1.0 (1 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu