Akwarium

06.08.2010
autor:  Łukasz Kiepas
kategoria:  Akwarium

Akwarium morskie jest marzeniem wielu ludzi. W ogrodach, sklepach zoologicznych lub bardzo dużych galeriach można podziwiać pięknie urządzone zbiorniki z morską wodą pełne bajecznie kolorowych ryb i majestatycznych korali. Widok ten wzbudza zachwyt wśród dzieci i dorosłych, którzy niemalże zawsze wypatrują znanego z bajki Nemo.

Oświetlenie

Akwarium morskie wymaga specjalistycznego oświetlenia. Oblicza się, że natężenie światła powinno wynosić od 1 do 2 W na każdy litr wody. Oznacza to, że akwarium o pojemności 500 l powinno zostać wyposażone w oświetlenie od 500 do 1000 W plus świetlówki aktyniczne. Są to świetlówki wydzielające bardzo intensywne, niebieskie światło potrzebne koralom do życia.

Wystrój

Najważniejszym wystrojem akwarium morskiego jest tzw. rafa koralowa, popularnie określana żywą skałą. Jest ona importowana bezpośrednio z Indonezji i Filipin i po odpowiedniej kwarantannie sprzedawana w sklepach zoologicznych. Import rafy koralowej, korali i zwierząt morskich jest regulowany przez państwa eksportujące te surowce i zwierzęta oraz uregulowany prawnie w Polsce i Unii Europejskiej.

Kilogram żywej skały to koszt kilkudziesięciu złotych. Przyjmuje się, że na 240 l akwarium morskie potrzeba około 50 kg żywej skały i więcej. W Niemczech produkowana jest rafa ceramiczna, wypiekana w dowolnych kształtach. Na dzień dzisiejszy jest ona droższa od żywej skały, ale pozwala na zmniejszenie dewastacji środowiska naturalnego. Z czasem zostaje ona zasiedlona przez mikroorganizmy i bakterie i spełnia taką samą funkcję jak prawdziwa rafa koralowa.

Rafa koralowa jest najważniejszym medium filtracyjnym każdego morskiego zbiornika. Do niej przyczepiają się wszystkie korale. Tutaj też mają schronienie liczne organizmy morskie, w tym ryby. Te ostatnie przejawiają duży instynkt terytorialny i nie można trzymać ich wielu w małej objętości, ponieważ zawsze kończy się to tragicznie. Bardzo ciekawymi organizmami morskimi są bezkręgowce, w szczególności krewetki dorastające nawet do 20 cm wraz z odnóżami. Są to niezwykle kolorowe skorupiaki.

Na rafie koralowej sadzimy korale. Są to zwierzęta, a nie rośliny jak uważa większość ludzi na świecie. W misterny sposób budują swoje wapienne szkielety tworząc rafy koralowe na całym świecie.


1 2 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu