Akwarium

06.08.2010
autor:  Łukasz Kiepas
kategoria:  Akwarium


Filtracja

W akwarium słodkowodnym działają pojedyncze filtry o wydajności kilkuset litrów wody na godzinę. W akwarium morskim stosuje się turbiny wprowadzające wodę w ruch o wydajności kilku tysięcy litrów wody na godzinę każda.

Filtry kaskadowe czy kubełkowe nie znajdują tutaj żadnego zastosowania. Główna filtracja przypada na tzw. sump, czyli akwarium filtracyjne połączone pionowo za pomocą rur z głównym zbiornikiem. Woda spływa z tego zbiornika na zasadzie grawitacji, a pompowana jest niezwykle wydajną pompą do góry mechanicznie. Przeciętny filtr kubełkowy ma pojemność około 10 l, a sump około 100-200 l. Jest on wypełniony mediami filtracyjnymi oraz innymi urządzeniami technicznymi oczyszczającymi wodę.

Najważniejszym takim urządzeniem jest odpieniacz. Usuwa on wszelkiego rodzaju białka z wody i jest niezastąpiony. W naturze jego rolę przejmują rozbijające się o przeszkody fale morskie. Jego koszt często przekracza 1000 zł.

Ponadto innymi urządzeniami technicznymi są filtry oczyszczające wodę ze szkodliwych związków azotu i fosforu.

Na świecie istnieje kilka firm produkujących gotowe, w pełni wyposażone sumpy. Ceny detaliczne wynoszą od 8000 zł w górę w zależności od pojemności i przeznaczenia akwarium głównego. W Polskich warunkach sumpy robione są we własnym zakresie, co z ekonomicznego punktu widzenia wygląda troszeczkę lepiej.


//1 1 2
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu