Akwarium

06.08.2010
autor:  Łukasz Kiepas
kategoria:  Akwarium

Akwarium morskie jest marzeniem wielu ludzi. W ogrodach, sklepach zoologicznych lub bardzo dużych galeriach można podziwiać pięknie urządzone zbiorniki z morską wodą pełne bajecznie kolorowych ryb i majestatycznych korali. Widok ten wzbudza zachwyt wśród dzieci i dorosłych, którzy niemalże zawsze wypatrują znanego z bajki Nemo.

Akwarium słodkowodne nie dziwi nikogo, ponieważ każdy może je mieć. Koszt założenia zwykłego, słodkowodnego zbiornika nie jest duży i stać na to każdego, średniozamożnego Polaka. Zupełnie inaczej sprawa ma się z akwarystyką morską. Wielu ludzi uważa, iż jest ona zarezerwowana tylko dla bogatych i niestety jest w tym ziarno prawdy. Akwarium morskie nie jest tanie w założeniu oraz w utrzymaniu. Ponadto do jego pielęgnacji wymagana jest ogromna wiedza i doświadczenie, ponieważ zbiorniki te rzadko kiedy wybaczają nawet drobne błędy i potknięcia. Umierają powoli.

Wiadomości podstawowe

W akwarium morskim znajduje się słona woda. Nie pochodzi ona z morza, a zawsze jest w sztuczny sposób przygotowywana wcześniej poza zbiornikiem. Syntetyczną sól morską możemy zakupić w sklepie z akwarystyką morską. Jej ceny są różne i wynoszą od 10 do 20 zł za 1 kg. 1 kg soli morskiej wystarcza do zasolenia 30 l zdejonizowanej wody. Tę wodę możemy zakupić w sklepie zoologicznym, ale lepiej jest zamontować w domu specjalny filtr do odwróconej osmozy wzbogacony w złoża DI. Taką przefiltrowaną wodę można używać w kuchni do gotowania. Nie powinno się jej jednak stale pić, ponieważ nie zawiera ona żadnych minerałów i jest chemicznie obojętna, co grozi uszkodzeniem nerek.

Zasolenie wody w akwarium morskim musi utrzymywać się na stałym poziomie. Trzeba wspomnieć, że każda nawet niewielka zmiana temperatury ma wpływ na zmianę zasolenia. Ponadto parująca woda sprawia, że zasolenie wzrasta. W akwariach morskich instaluje się specjalne urządzenia stale monitorujące zasolenie wody, jej temperaturę, poziom oraz inne podstawowe parametry takie jak chociażby pH. Komputer analizuje te dane i załącza automatycznie urządzenia regulujące.

Akwarium morskie niewyposażone w taki sprzęt wymaga stałego nadzoru człowieka, co sprawia, że jego serwis jest niezwykle żmudny i pracochłonny.


1 2 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu