Akwarium

26.10.2010
autor:  Łukasz Kiepas
kategoria:  Akwarium

Akwaria urządzone w stylu japońskim to popularna nazwa akwariów naturalnych, bo tak zostały okrzyknięte przez swojego twórcę i wielkiego mentora Takashi Amano. Uważane za najpiękniejsze zbiorniki słodkowodne na całym świecie są wiernym wycinkiem kawałka natury zamkniętego w kawałku szkła.

Styl ten znajduje początki w japońskiej sztuce ogrodnictwa i stosowanych tam technikach sadzenia roślin. Głównym założeniem jest stworzenie podwodnego krajobrazu przypominającego naturalne i bardzo estetyczne ekosystemy.

Nanoakwaria

Nanoakwartystyka jest nowo rozwijającą się gałęzią stylu japońskiego. Zakłada ona zaprojektowanie niewielkiego wycinka natury zamkniętego w maksymalnie 30 l akwarium.

Technika

Akwaria aranżowane na styl japoński charakteryzują się niezwykłą dbałością o szczegóły. Profesjonalnie utrzymane rośliny zawdzięczają swój wygląd dzięki specjalnie dobranym podłożom i specjalistycznemu oświetleniu.

Najlepiej sprawdzają się tutaj podłoża iłowe, których mamy coraz więcej na polskim rynku akwarystycznym. Dzięki swojej porowatości umożliwiają one bogaty rozwój mikroflory oczyszczającej wodę ze zbędnych związków azotowych i fosforowych jak również skutecznie nawożą rośliny. Podłoża te są ponadto wzbogacone w związki mineralne potrzebne do prawidłowego wzrostu większości roślin.

Przyjmuje się, że natężenie światła powinno dla tego stylu wynosić od 0,5 do 1,5 W na każdy litr wody. Standardem jest 1 W na litr wody, co oznacza, że w akwarium o pojemności 240 l powinno być zamontowane oświetlenie 240 W. Wykorzystuje się świetlówki o parametrach od 6 500 do 15 000 K. Są to świetlówki emitujące promienie świetlne wzmagające wzrost roślin. Coraz częściej zamiast świetlówek wykorzystuje się specjalistyczne oświetlenie HQI.

Standardem jest również wykorzystywanie systemu nawożenia dwutlenkiem węgla. To właśnie z niego rośliny w dzień czerpią budulec w postaci węgla osiągając lepsze i bujniejsze przyrosty.


1 2 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 3.8 (5 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu