Akwarium

21.10.2010
autor:  Łukasz Kiepas
kategoria:  Akwarium

Biotopy to akwaria odzwierciedlające pod każdym szczegółem określony zakątek Ziemi. Najpopularniejsze biotopy to Tanganika i Malawi oraz środkowy i dolny bieg Amazonki. W pierwszych dwóch królują pyszczaki i trofeusy natomiast w biotopach amazońskich bioróżnorodność zwierząt jest znacznie większa. Zaliczyć tutaj możemy akwaria ze skalarami, paletkami, glonojadami czy nawet płaszczkami.

Parametry techniczne

Zaprojektowanie akwarium, w którym parametry wody będą utrzymane na stałym poziomie, bardzo zbliżonym do naturalnego nie jest prostą sprawą. Ze względu na wymagania ryb, jakie przetrzymujemy w tych zbiornikach mowa jest o akwariach o pojemności minimum 500 l.

Coraz częściej zamiast zwykłych, dużych filtrów kubełkowych do filtracji stosuje się sumpy wykonane pod względem konstrukcji identycznie jak w akwariach morskich a różniące się urządzeniami i mediami filtracyjnymi. Wykorzystanie takiej techniki oczyszczania wody pozwala zwiększyć pojemność filtrów 10 a nawet 20-krotnie. Ma to ogromne znaczenie w utrzymaniu stabilności wszystkich parametrów wody a zwłaszcza na zachowaniu niskiego poziomu związków azotu i fosforu.

Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest zamontowanie oświetlenia nad sumpem. Dzięki temu możemy hodować w nim rośliny szybko rosnące, zużywające w naturalny sposób związki azotowe i fosforowe. Rośliny te mogą służyć również jako pokarm dla naszych roślinożernych pyszczaków czy piranii. Najczęściej wykorzystywanymi gatunkami są: wgłębka wodna, mech jawajski, tajwański, pelia oraz pistia wodna. Zawsze należy dokładnie oddzielić komorę z roślinami i nie dopuścić do przedostawania się ich do komory z pompą tłoczącą wodę do zbiornika głównego. Pływające swobodnie rośliny mogą doprowadzić do zapchania a nawet uszkodzenia pompy. Grozi to wylaniem wody poza sump i powodzią w mieszkaniu o zagładzie akwarium nie wspominając.

Ze względów bezpieczeństwa w sumpach od jakiegoś czasu stosuje się zabezpieczenia przeciwpowodziowe.


1 2 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 3.0 (2 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu