Akwarium

11.06.2010
autor:  Marcin Kubalka
kategoria:  Akwarium

Podobnie jak w większości dziedzin życia, również w akwarystyce akcesoria i gadżety znacząco ułatwiają wykonywanie różnych czynności. Są takie bez których nie można się obejść, jak również mniej niezbędne ale znacząco wspomagające obsługę akwarium. Przedstawione poniżej są albo niezbędne, albo znacząco ułatwiają obowiązki związane z pielęgnacją akwarium.

Termometr

Jest to przyrząd absolutnie niezbędny każdemu akwaryście. Możemy wybierać pomiędzy termometrami tradycyjnymi, elektronicznymi i samoprzylepnymi (niekiedy mylnie nazywanymi  LCD). Wybierając termometr tradycyjny, powinniśmy zdecydować się na tzw. „termometr precyzyjny” jest on zazwyczaj węższy i dłuższy od pozostałych, w środku nie posiada pustej przestrzeni ani obciążeni, a jedynie kapilarę z płynem. W większości przypadków jest żółty co ułatwia odczyt temperatury. Nie polecane są termometry w formie paska nalepianego na zewnętrzną stronę szyby akwarium. Ich wskazania są zbyt niedokładne.

Odmulacz

Podobnie jak termometr jest przyrządem niezbędnym każdemu akwaryście. Służy do usuwania z dna resztek pokarmu i odchodów ryb oraz spuszczania wody w czasie podmian. Istotne jest aby wąż odmulacza był wystarczająco długi do wygodnego usunięcia spuszczanej wody. W handlu można spotkać różne modyfikacje prostego odmulacza posiadające zawory a nawet pompki elektryczne. Ich skuteczność jest jednak bardzo zróżnicowana a ceny wysokie.

Siatka do odławiania ryb

Pozornie wydaje się być potrzebna bardziej w sklepie zoologicznym niż w naszym domowym akwarium. Zdarza się jednak że musimy odłowić rybę bądź to z powodu choroby, bądź z racji czyszczenia i konserwacji akwarium. Kupując siatkę wybierajmy te z solidną rączką i stosownej do rozmiarów posiadanych ryb wielkości.


1 2 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 3.6 (5 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu